08 September 2012

KVALIFIKACIJE ZA EUROBASKET 2013

Serbia head coach Dusan Ivkovic
Dušan Ivković ima po novem porazu Srbije veliko razlogov za skrb.

V 9. kolu kvalifikacij za EuroBasket je Srbija zrežirala novo negativno presenečenje, z že 4. porazom, tokrat na gostovanju v Talinu. Eliyahu s trojnim dvojčkom proti Slovaški. Gruzija že na prvenstvu z zmago proti Latviji. Italijani končali kvalifikacije brez poraza.

Srbija Pokleknila V Talinu, Eliyahu Do Trojnega Dvojčka, Črna Gora Še Popolna

Črna gora je v 9. kolu na gostovanju v Reykjaviku ugnala Islandijo in si prislužila že deveto zmago, izkupiček pa ima po 9 kolih še vedno popoln. Izkazal se je nekdanji košarkar Union Olimpije Vladimir Dašić, ki je bil z 38 točkami najboljši strelec kola. Dosegel je še 14 skokov.

Izrael doma Slovaški ni prepustil možnosti za presenečenje, četudi po prvem polčasu ni kazalo na lahko zmago, ko so domači v Nokia areni vodili za le 7 točk. Sledil je izjemen začetek drugega polčasa, ob katerem so z delnim rezultatom 8:0 Izraelci pobegnili na varno prednost, tretjo četrtino pa kasneje dobili z visokih 32:8. Možnosti za povratek Slovakov ni bilo, posebej pa se je izkazal ob zmagi svojega moštva zvezdnik Maccabija Lior Eliyahu, ki je dosegel redko videni trojni dvojček z 18 točkami, 12 asistencami in 10 skoki.

Je pa presenečenje uspelo Estoniji v domačem Talinu, kjer je na kolena spravila tudi tokrat neprepričljivo Srbijo. Slednja je bolje začela in dobila prvo četrtino za 6 točk (22:6), nato pa popustila in doživela že četrti poraz v kvalifikacijah.

S tem so si varovanci Dušana Ivkovića dodatno zapletli položaj v kvalifikacijski skupini A, kjer se bodo v zadnjem krogu doma na tekmi z Izraelom potegovali za drugo mesto. A za kaj takega potrebujejo zmago s kar 19 točkami prednosti, ali več, sicer bodo obtičali v najboljšem primeru zanje na tretjem mestu, ki pa jim še zdaleč ne bi zagotovilo napredovanja. V tem primeru bi namreč imeli na koncu kvalifikacij izkupiček v zmagah in porazih 5:5 in bi morali čakati na ugoden razplet tekem v ostalih kvalifikacijskih skupinah, da bi lahko napredovali.

Bolgari V Čakalnici, Švedi Bodo Odločali O Svoji Usodi V Torek

Jonas Jerebko Sweden
Jonas Jerebko je bil znova odličen, a to ni pomagalo Švedski, da bi dosegla novo zmago.

Bolgarija je na domačem parketu prepričljivo odpravila Luksemburg s 25 točkami naskoka, potem ko je po prvem polčasu vodila le za 4 točke. S tem so varovanci Rosena Barchovskega že končali z letošnjimi kvalifikacijami z razmerjem zmag in porazov 4:4. Na EuroBasket še niso uvrščeni, a imajo za to še možnosti. Če Švedska v zadnjem kolu izgubi proti Luksemburgu, konča Bolgarija kot druga v skupini in se uvrsti neposredno, sicer pa bo končala na tretjem mestu v skupini in upala na ugoden razplet iz ostalih skupin.

Švedi so na domačem parketu s 5 točkami razlike pokleknili proti Nemcem in tako še vedno čakajo na potrditev svoje udeležbe na EuroBasketu, četudi bi si že v 7. kolu lahko zagotovili vstopnico za dogodek prihodnjega leta v Sloveniji. No, še vedno sami krojijo svojo usodo, a za uvrstitev na EuroBasket rabijo zmago proti Luksemburgu v torek. V tokratnem derbiju skupine B je sicer blestel Jonas Jerebko, a je bilo njegovih 32 točk in 10 skokov ob 6 asistencah premalo za kaj več kot znosno zmago proti Nemčiji, ki je že pred začetkom tekme imela zagotovljeno prvo mesto v skupini.

Hrvaška In Ukrajina Z Novima Zmagama Potrdili Dominanco V Skupini

Reprezentanci Ukrajine in Hrvaške sta z novima zmagama v 9. krogu potrdili, da jima v kvalifikacijski skupini C ni para. Ukrajinci so doma visoko, a nič kaj rutinirano (ob polčasu so vodili le za točko) ugnali Ciper, medtem pa so Madžari doma močno namučili Hrvate, ki so morali pokazati vse svoje znanje, da so brez selektorja Jasmina Repeše izvlekli minimalno zmago.

20. Dario Saric (Croatia)
Dario Šarić blizu dvojnega dvojčka.

V zmagi Hrvaške se je izkazal mladi Dario Šarić, kateremu je le skok zmanjkal do dvojnega dvojčka, dosegel pa je 12 točk. Madžarska je s porazom izgubila tudi teoretične možnosti, da bi se prebila na EuroBasket prihodnje leto, saj ne more v nobenem scenariju več prehiteti Avstrije in zasesti vsaj tretjega mesta.

Gruzija Na EuroBasketu, Bosna In Hercegovina Nadigrala Romunijo

Bosna in Hercegovina, ki si je že v osmem kolu zagotovila napredovanje na EuroBasket je v svojem zadnjem obračunu v kvalifikacijah visoko porazila Romunijo (93:58). Že ob polčasu so varovanci Aca Petrovića vodili za 33 točk, nadaljevanje pa je le še potrdilo nadvlado domačih v Sarajevu. Selektor domače izbrane vrste je na parket poslal vseh 12 košarkarjev, vsi so se vpisali tudi med strelce, le Adin Vrabac pa je igral manj kot 10 minut, in sicer 8. Lep večer za 6000-glavo množico v sarajevski dvorani Skenderija.

Gruzija si je kot druga reprezentanca v skupini D zagotovila pot v Slovenijo, potem ko je na gostovanju v Rigi še drugič v letošnjih kvalifikacijah ugnala Latvijo. Rezultat je bil tesen vse do sklepnih sekund, dve sekundi pred iztekom igralnega časa v rednem delu pa je Rihards Kuksiks zgrešil poizkus za tri točke, ki bi domačim lahko prinesel podaljšek. Nekdanji košarkar Union Olimpije Manučar Markoišvili je bil prvi strelec s 17 točkami, po 15 sta jih dodala Jacob Pullen in Zaza Pačulija. Za domače je 15 točk prispeval krilni center Kaspars Berzinš, ki je ujel tudi 5 odbitih žog.

Pipanova Poljska Z Novo Zmago Do Prvega Mesta, Belgija Ugnala Finsko

11. Manuchar Markoishvili (Georgia)
Takole se je Manučar Markoišvili veselil pomembne gruzinske zmage, h kateri je tudi sam z odličnim strelskim izkupičkom odločno pripomogel.

Reprezentanca Poljske je doma s kar 30 točkami prednosti premagala Albanijo v svojem zadnjem obračunu v kvalifikacijah in si s tem zagotovila prvo mesto v kvalifikacijski skupini E, ne glede na to, kako se odvijeta tekmi zadnjega kola. Marcin Gortat je znova zabeležil dvojni dvojček, dosegel je 18 točk in 10 skokov. Klaudio Ndoja je za Albance ob slabem metu iz igre (5/17) dosegel 18 točk in vpisal ob tem v svojo statistiko še 7 skokov.

Belgija, ki se še bori za drugo mesto v skupini, je doma nekoliko presenetljivo glede na finsko suverenost z začetka kvalifikacij ugnala Skandinavce. Slednji so s tem zabeležili že drugi zaporedni poraz v kvalifikacijah, a imajo še vedno zagotovljeno drugo mesto v skupini in s tem tudi pot na EuroBasket. Finci so sicer po prvi četrtini vodili za 9 točk in zdelo se je, da se tehtnica nagiba v njihovo korist. No, 25:10 v drugi četrtini in nato še 15:8 v tretji je bilo dovolj, da so Belgijci preobrnili tok srečanja. Finci so z odlično zadnjo četrtino sicer znova povedli. Dve minuti in pol pred koncem so vodili z 68:62, ob vstopu v zadnjo minuto pa še za tri (68:62). No, na koncu jih je pokopalo to, da so prav dve minuti in pol pred koncem dosegli sploh zadnje točke na tekmi, Belgijci so jih v zadnji minuti 6 in zasluženo slavili pomembno zmago.

Italija Zlahka Proti Belorusiji, Turčija Slavila Zmago Na Portugalskem

16 točk in 12 skokov Danila Gallinarija je obeležilo visoko zmago Italije proti Belorusiji v Trstu, s katero so Azzuri zaključili sila uspešen cikel. Belorusi niso vodili niti enkrat samkrat na srečanju, ko pa so domači v 14. minuti povedli z 38:23, pa je bilo že jasno, v katero smer se bo tok srečanja obrnil.

Turčija je na Portugalskem šele v zadnji četrtini strla gostitelje, potem ko so slednji 10 minut pred koncem obračuna imeli 5 točk naskoka. Tri minute in pol pred koncem srečanja je bil rezultat poravnan pri 63:63, nato pa so Turki zrežirali delni rezultat 16:6 in slavili zmago. Mladi Ilkan Karaman je dosegel 21 točk in 11 skokov, portugalski center Claudio Fonseca pa z 20 točkami in 8 skoki ni mnogo zaostal.